Stal nierdzewna wypolerowana na lustro stanowi piękny element dekoracyjny oraz jest bardzo łatwa w utrzymaniu czystości, stąd często jest też wykorzystywana w przemyśle farmaceutycznym lub spożywczym.
Odpowiednia jakość stali
Zacznijmy do problemów związanych z polerowaniem stali na lustro już na etapie zakupu surowca. Bardzo często po wypolerowaniu jest widoczna mora i niestety zależy ona do jakości stali jaką zakupimy, często szukając lepszej ceny kupujemy gorszej jakości stal z wtrąceniami. Te wtrącenia po wypolerowaniu są niestety widoczne np.: w postaci drobnych niedoskonałości, często jest to mora widoczna na detalu pod odpowiednim ustawieniem światła. Najczęściej do użytku domowego kupujemy stal nierdzewną 304, dla nie wymagającego przemysłu spożywczego 316, oczywiście jest wiele innych stali, jednak tutaj skupiam się na zastosowaniach domowych lub rzemieślniczych.
Narzędzia do polerowania stali
Najważniejsze pytanie na jakie trzeba odpowiedzieć, to jakość powierzchni obrabianego detalu. Czy to jest detal po walcowaniu, ze specyficzną strukturą powierzchni, czy jest mocno porysowany i jak głębokie są to rysy oraz czy obramiany miejsce po spawaniu. Właśnie od rodzaju powierzchni zależy dobór materiału. Na potrzeby tego wpisu przyjmiemy założenie, że stal jest po spawaniu, ze struktura w postaci skórki pomarańczy (czyli po walcowaniu).
Do tego typu detalu musimy zakupić kilka kilka materiałów i podzielimy je na trzy kategorie
- Kształtowanie materiału – w naszym wypadku usuwanie spawu – najlepiej to zrobić dyskami fibrowymi, lamelkami lub dyskami na rzep.
- Szlifowanie – czyli wygładzanie, chodzi tutaj o to aby w kolejnych krokach pozbywać się rys i wygładzić powierzchnię, do tego najlepiej użyć włóknin sprasowanych lub wysokich granulacji papieru ściernego.
- Polerowanie – czyli nadawanie lustrzanej struktury powierzchni. Do tego potrzebna jest pasta oraz filc.
Ten akapit poświęcę włókninon sprasowanym, ponieważ on świetnie nadają się do obróbki stali niedrzewnej.
Charakterystyka ściernic sprasowanych:
Ściernice sprasowane to linia produktów charakteryzująca się niezwykle miękką konsystencją, która doskonale dopasowuje się do różnych kształtów i konturów powierzchni. Dostępne są w różnych gęstościach i gradacjach, co umożliwia ich zastosowanie w szerokim zakresie zadań.
Zastosowania włóknin sprasowanych w praktyce:
Gratowanie, wykańczanie, i polerowanie:
Ściernice sprasowane świetnie sprawdzają się w gratowaniu, wykańczaniu, oraz polerowaniu krawędzi stopów metali, w tym także stali nierdzewnej. Dzięki swojej miękkiej strukturze, delikatnie usuwają zadrapania, pozostawiając powierzchnię lśniącą.
Wszechstronność w Zastosowaniach:
Z możliwością obracania się w obie strony, te ściernice są wszechstronne i idealnie nadają się do różnorodnych zastosowań. Od delikatnych i elastycznych po twarde i agresywne zadania obróbcze.
Różnorodność Wersji Produktów:
Włókniny są dostępne w różnych wersjach, zarówno pod względem gęstości mowa wtedy tutaj o sprasowaniu i najczęściej określą to cyfra 2, 3 6 lub 8, jak i gradacji corse najgrubsza około p120, medium średnia około P240 oraz Fine gradacja około 400, co pozwala dostosować narzędzia do konkretnego zadania. Dostępne są w różnych rozmiarach, obejmując zarówno małe detale, jak i większe powierzchnie. Najpopularniejsze ściernice to te montowane na szlifierki kątowe często zwane XL-RD oraz koła na szlifierki stacjonarne XL-UW.
Poniżej polecane produkty w naszym sklepie