Zasady klejenia taśmą dwustronną

Taśmy dwustronne zapewniają najszybszy i najczystszy montaż różnych elementów, aby jednak cieszyć się silnym połączeniem klejonych elementów, trzeba przestrzegać kilku zasad i pamiętać o doborze odpowiedniej taśmy.

Dobór taśmy klejącej

Nie ma uniwersalnej taśmy do wszystkiego, pewne taśmy dwustronne świetnie sprawdzą się do klejenia ledów ale już nie sprawdzą się do przyklejania tabliczki do muru lub co gorsza elementy się rozkleją. Poniżej mini przewodnik, podkreślam mini i ma zastosowanie bardziej do prostych prac.

Taśmy piankowe – jako nośnik mają piankę i występują najczęściej o grubości 1mm z klejem akrylowym lub kauczukowym. Z uwagi na swoją grubość i elastyczność świetnie dopasują się do chropowatych powierzchni jak ściany, zniwelują nierówności i będą pełnić funkcję amortyzatora. Przykłady wykorzystania to: przyklejanie tabliczek do muru, ściany, przyklejanie luster.

Taśmy montażowe lub foliowe – są to bardzo cienkie taśmy do 0,2 mm, więc nie nadają się do amortyzacji czy też niwelowania nierówności. Jednak tworzą często niewidoczną spoinę bo są często przezroczyste, nie dodają grubości elementom, świetnie kleją się do wielu powierzchni zależnie od kleju. Klika przykładów: klejenie ledów, klejenie pleksi, elementów dekoracyjnych, elementów zaproszeń, wykładziny.

Taśmy akrylowe – najnowszy rodzaj taśmy, często się o niej mówi jako o kleju w rolce. Są to bardzo mocne taśmy akrylowe, nie starzeją się, tworzą silne połączenie, odporne są na wysokie temperatury, świetnie niwelują nierówności. Jedyną wada jest ich cena. Z uwagi na właściwości stosować można je wszędzie wewnątrz i na zewnątrz, w motoryzacji i na łodziach. Można długo wymieniać zastosowania, przyklejanie ledów do jachtów i łodzi, przyklejanie listew w samochodach, z primerem przyklejanie uszczelek i tak dalej.

Zasada klejeni w 4 krokach

  1. Sprawdź powierzchnie klejonych elementów, powinna być sucha, oddtłuszczona, pozbawiona brudu i stabilna (chodzi o to aby farba się np nie odpadała od ściany).
  2. Przygotuj powierzchnie: czyli ją oczyść, zagruntuj odpowiednim środkiem, przetrzyj w celu odtłuszczenia.
  3. Przyklej do siebie elementy, dociśnij mocno je do siebie.
  4. Odczekaj zalecany czas odpowiedni dla taśmy aby ona otrzymała pełną przyczepność.

To wszystko, w naszej ofercie posiadamy szeroki zakres taśm.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.